Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ

Καλώς ήρθατε στον σύλλογος μας

Η αρχική ονομασία του ήταν «ΜΕΡΟΠΙΣ», ιδρύθηκε το 1924 από τον τοπικό ιερέα και τον Μάριο Λάγκο τότε διοικητή των ιταλικών στρατευμάτων. Μετονομάστηκε το 1952 και το 1969 έγινε συγχώνευση με το τότε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Κω σε Π.Α.Σ. ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ.

Συμμετέχει στα τοπικά πρωταθλήματα Δωδεκανήσου από το 1952 και το έτος 1969 ανακηρύχθηκε πρωταθλητής. Συμμετέχοντας το επόμενο έτος στο περιφερειακό πρωτάθλημα τερμάτισε τέταρτος και προβιβασθηκε στη Β’ Εθνική, όπου όμως οι κακές σχέσεις του σωματείου και του νησιού με την τότε κυβέρνηση δεν του επέτρεψαν να αγωνιστεί σε αυτή.

Τις περιόδους 1977 – 1978 – 1979, τερμάτισε δεύτερος στο περιφερειακό και έτσι έχασε την ευκαιρία να αγωνιστεί στην Β’ Εθνική (δεν υπήρχαν τότε Γ΄ και Δ΄ Εθνική).

Το 1986 έγινε εκ νέου συγχώνευση με τον «ΗΡΑΚΛΗ ΚΩ» και ιδρύθηκε η νέα ομάδα του νησιού Π.Α.Σ. ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ.

Έκτοτε ο ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ συμμετέχει ανελλιπώς στα πρωταθλήματα της Δωδεκανήσου έχοντας σημειώσει σημαντικές επιτυχίες όπως:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 1969

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 1973

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 1977

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 1981

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 2010

ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 1977

ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 2005

ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 2008

SUPER CUP 2010

 

Οι ακαδημίες ποδοσφαίρου του ΑΝΤΑΓΟΡΑ λειτούργησαν από το 1970 και ήταν το μεγαλύτερο αθλητικό τμήμα του νησιού και το δεύτερο στα Δωδεκάνησα.

 

Στόχος μας, η επαναλειτουργία τους αφού οι ενέργειες και οι δράσεις αυτών, πέρα από το έντονο κοινωνικό στοιχείο που έτσι κι αλλιώς περιλαμβάνουν, έχουν καταφέρει να «βγάλουν» καλούς ποδοσφαιριστές που προωθήθηκαν σε μεγάλες ομάδες της Ελλάδας.

 

-1972 Πήττας Αντώνης – Ρόδος/Β’ Εθνική

-1972 Κατσαρός Βασίλειος – Προοδευτική/Β’ Εθνική

-1972 Παναγιώτου Μιχαήλ – Φωστήρας/Β’ Εθνική

-1972 Κουρούνης Ιωάννης – Ρόδος – Ηρόδοτος/Β’ Εθνική

-1973 Πήττας Αντώνης – Α.Ε.Κ./Α’ Εθνική

-1975 Καμπούρογλου Αλέξης – Ρόδος/Α’ Εθνική

-1978 Χατζηχριστοφής Πέτρος και Ολυμπίτης Σταύρος επιλέχθηκαν από Ολυμπιακό Πειραιώς και Άρη Θεσ/νίκης αντίστοιχα, όμως για οικογενειακούς λογούς δεν πραγματοποιήθηκαν οι μεταγραφές. Την ίδια χρονιά και στην ίδια θέση ο Ολυμπιακός πήρε τον Μίχο σε αντικατάσταση του Χατζηχριστοφή.

-1979 Ανδρουλης Κώστας, κρίθηκε ικανός από τον Βεσελίνοβιτς του Ολυμπιακού και μεταγράφηκε στη Ρόδο.

-1985 Δρόσος Οδυσσέας – Διαγόρας Ρόδου

-1991 Αλεξούδης Αλέκος – Παναθηναϊκός

-1999 Συλαϊδόπουλος Σωτήριος – Πανιώνιος

-2001 Χατζηφούντας Χρήστος – Διαγόρας Ρόδου

-2002 Χατζηφούντας Μανώλης – Ιωνικός

-2006 Πλατέλλας Βαγγέλης – Α.Ε.Κ.

 

Ο ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ, μετα την άνοδο του το 2010 στην Δ’ Εθνική διαλύθηκε λόγο οικονομικών προβλημάτων. Το νέο διοικητικό συμβούλιο μετα την επανίδρυση του συλλόγου το Σεπτέμβριο του 2013, έχει σαν στόχο την στελέχωση με αθλητές νεαρής ηλικίας από την ευρύτερη περιοχή και τα γύρω νησιά (μετα από scouting του προπονητή Συλαϊδόπουλο Σωτήρη).

 

Απώτερος σκοπός μας, να ξαναφέρουμε το σύλλογο εκεί που του αξίζει, και την αξιοποίηση – εξέλιξη των αθλητών στα επίπεδα ενός επαγγελματικού συλλόγου.

 

Ήδη τα αποτελέσματα είναι παραπάνω από ενθαρρυντικά. Η ομάδα που αποτελείται κατά 70% από παιδιά γεννηθέντα το 1996, 1997, 1998 και 1999 βρίσκεται πλέον στην Α’ τοπική κατηγορία Δωδεκανήσου. Παράλληλα πρωταγωνιστεί στο εφηβικό πρωτάθλημα, ενώ αθλητές του συλλόγου μας αγωνίζονται με την μικτή Δωδεκανήσου.

 

Διατελέσαντες Προέδροι

1. Ματθαίος Γεράσιμος 1946 – 1947

2. Χρηστάκης Χρ. 1948 – 1949 και 1955 – 1956

3. Σταματιάδης Μιχ. 1950 – 19513

4. Διακομανώλης Αντ. 1952 – 1954

5. Μπαλαλής Ιωάν. 1957 – 1967 και 20/06/1971 – 24/06/1973

6. Αλεξανδρίδης Β. 1968 – 1970

7. Τυρινόπουλος Εμ. 25/06/1973 – 26/10/1974

8. Περεζούς Μιχ. 12/08/1975 – 14/12/1980, 01/09/1982 – 19/07/1983, 03/08/1985 – 30/06/1993 και 01/08/2001 – 31/01/2002

9. Πασπαράς Ιωάν. 15/12/1980 – 27/06/1981

10. Χατζησάββας Ιωάν. 27/10/1974 – 11/08/1975 και 28/06/1981 – 31/08/1982

11. Κουλλιάς Μικές 20/07/1983 – 02/08/1985

12. Λουκόπουλος Γεώργιος 01/07/1993 – 31/12/1995

13. Σεγραίδος Βασίλ. 1996 – 30/05/1998

14. Νάκης Γεώργιος 01/06/1998 – 30/05/2000

15. Φαναριώτης Νίκος 01/06/2000 – 31/07/2001

16. Δρόσος Αθανάσιος 2002 – 2009

17. Τζήκας Ιωάννης 2004 – 2006

18. Τσιρπανλής Ιωάννης 2007 – 2008

19. Μιχελάκης Παντελής 2008 – 2010 και 2010 – 2013

20. Τζάτζος Κοσμάς 2013

21. Πλούμπης Μάριος 2014 –

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ

ΑΡΧΕΙΟ

Ανταγόρας – Δόξα Ψίνθου  0-1

ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΝΕΑ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

NEWSLETTER

Η αρχική ονομασία του ήταν «ΜΕΡΟΠΙΣ», ιδρύθηκε το 1924 από τον τοπικό ιερέα και τον Μάριο Λάγκο τότε διοικητή των ιταλικών στρατευμάτων. Μετονομάστηκε το 1952 και το 1969 έγινε συγχώνευση με το τότε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΩ σε Π.Α.Σ. ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ.

Submitting Form...

The server encountered an error.

Form received.

website counter

Copyright © 2015. All rights Reserved. | Design & Hosting by Kosnet.gr